LD850A10C16
850nm, 10mW, 60°C, ⌀5.6mm, Laser Diode
LD850A10C16
LD850A10C16 is an 850nm, 10mW, 60°C, laser diode in a ⌀5.6mm, TO-can package. Suitable for sensor and industrial optical module.
SKU: e94d4b3733684 Categories: ,
Description
The Lasermate LD850A10C16 is an 850nm, 10mW laser diode in a ⌀5.6mm, TO-can package and with operating temperature of 60°C. The laser diode is suitable as compact light source for many applications.
LD850A10C16: 850nm 10mW, 60°C, ⌀5.6mm, Laser Diode Data Sheet
Features
  • 850nm Infrared laser diode
  • Optical output power: 10mW CW
  • Operating temperature: +60°C
  • Small perpendicular divergence angle
  • Lateral single mode lasing
  • Built-in photodiode for monitoring laser diode
  • Package: TO-56 (⌀5.6mm)
Applications
  • Motion sensor
  • 3D depth sensor
  • Industry
  • Medical application
Additional information
Wavelength
850nm
Output Power
10mW
Operation Mode
CW
Package
⌀5.6mm
Operating Current
21mA
Operating Voltage
1.8V
Operating Temperature
-10°C to 60°C
Documentation
Data Sheet
[PDF] LD850A10C16: 850nm 10mW, 60°C, ⌀5.6mm, Laser Diode Data Sheet